دکور منزل

راهنمای انتخاب روشنایی

روشنایی منزل

انواع لامپ های روشنایی

استفاده از لامپ های رشته ای در گذشته بسیار رواج داشت و تقریبا همه ما روزی از این لامپ ها در خانه خود استفاده کرده ایم. جسم صلبی به نام فیلامان که در این لامپ ها قرار گرفته در صورت گرم شدن، نور تولید می کند. این لامپ ها بسیار پر مصرف بوده و از طول عمر پایینی برخوردار هستند.
از این رو امروزه این لامپ ها جای خود را به انواع دیگر لامپ داده اند. لامپ های رشته ای چیزی در حدود ۹۷ درصد از انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می کنند. نور لامپ های رشته ای شباهت زیادی به نور طبیعی دارد. این لامپ ها حرارت زیادی در محیط ایجاد می کنند و اتلاف انرژی آنها بالا می باشد.

مدل جدید لامپ ها

مشکل طول عمر پایین لامپ های رشته ای با ورود نمونه های هالوژنی برطرف شد. لامپ هالوژنی با نام های هالوژن تنگستن، کوارتز لامپ ید و کوارتز هالوژن شناخته شده است. مصرف انرژی این محصول نیز مانند لامپ های رشته ای بالا می باشد. از معایب آن ها می توان به تولید گرمای زیاد، بازدهی پایین و به مقدار کم انتشار اشعه ماوراء بنفش اشاره کرد.
نور ایجاد شده توسط این لامپ ها بسیار زیاد است و در اجرای نورپردازی ها از آن ها استفاده می شود. سایز آن ها نسبت به لامپ رشته ای کوچک تر است اما بازده نوری و عمر آنها نسبت به انواع غیر هالوژنی بالاتر می باشد. اندازه کوچک این لامپ ها این امکان را فراهم می کند که بتوان از آن ها در انواع سیستم های روشنایی و سیستم های نوری فشرده استفاده کرد.

تنوع در لامپ ها

لامپ ال ای دی با ویژگی هایی از جمله قدرت نوردهی، مصرف کم و طول عمر بالا جایگزین مناسبی برای نمونه های رشته ای و فلورسنت محسوب می شوند. از مزایای ویژه این محصول طول عمر بالای آن است که در مقایسه با انواع دیگر قابل مقایسه نیست.

طول عمر این لامپ ها به تعداد روشن و خاموش شدن آنها بستگی ندارد بلکه ملاک طول عمر مدت زمان روشن بودن آن است. لامپ های ال ای دی انواع مختلفی دارند که از آن جمله می توان به نمونه های سی او بی، اس ام دی و LED فلامینتی اشاره کرد.

لامپ های کلاسیک

نوار LED به مدار مدوری گفته می شود که تراشه های ال ای دی به آن متصل هستند. میزان نوردهی این گونه چراغ ها متفاوت است. در پشت نوارهای ال ای دی ماده ای چسبنده وجود دارد که نصب آن ها را سریع و آسان می کند.

از این محصول می توان در فضاهای مختلف استفاده کرد. توجه داشته باشید در صورت استفاده از نوارهای LED در آشپزخانه و حمام، حتما از نوع روکش دار آن استفاده نمایید. چرا که در این فضاها رطوبت و گرما وجود دارد و به همین دلیل نوع روکش دار آن ماندگاری بیشتری دارد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *